Snažna likvidnost i kapitalna pozicija

Iako je u trećem kvartalu OTP grupa zabilježila pad dobiti, prvih devet mjeseci pokazuju pozitivne trendove na godišnjoj razini.

Devetomjesečna računovodstvena dobit nakon oporezivanja iznosila je 36,5 milijardi forinti, nasuprot gubitku od 113,2 milijarde forinti zabilježenog u istom razdoblju lani. S druge strane, ova je dva razdoblja teško uspoređivati jer se stavke koje zahtijevaju usklađivanje znatno razlikuju. U prvih devet mjeseci 2015. stavke usklađenja unutar računovodstvenog rezultata grupe iznosile su -67 milijardi forinti, dok su u baznom razdoblju usklađenja iznosila -221 milijardu forinti.

U prva tri tromjesečja OTP grupa je zabilježila 104 milijarde forinti usklađene dobiti nakon oporezivanja, što predstavlja godišnji pad od 4 posto u odnosu na bazno razdoblje. Porezno opterećenje smanjeno je za 4 milijarde forinti, a usklađena dobit prije oporezivanja u prvih devet mjeseci iznosila je 122 milijarde forinti (-6 posto godišnje). Smanjena dobit uglavnom je rezultat smanjenih operativnih prihoda: Pad od 9 posto u ukupnim prihodima samo je djelomično ublažen manjim operativnim troškovima (-6 posto). Troškovi rizika znatnije su pali, za 15 posto na godišnjoj razini.

Kretanje konsolidiranog troška rizika pokazuje volatilnost na kvartalnoj razini: dok je u drugom kvartalu zabilježen značajni kvartalni pad (30 posto), koji je rezultat sniženih troškova rizika u Rusiji i Ukrajini, u trećem su kvartalu troškovi rizika porasli za 28 posto. Ovo je povećanje u najvećoj mjeri vezano uz događanja u Ukrajini: tamošnja je podružnica alocirala značajna sredstva za pokrivanje rizika korporativnog portfelja. Takvom odlukom rezervacije za portfelj odgovaraju rezultatu nedavnog stres testa provedenog pod nadzorom lokalne centralne banke. U četvrtom kvartalu i dalje su očekuju visoki troškovi rizika za Ukrajinu.

Devizno usklađeni kreditni portfelj smanjen je za 10 posto na godišnjoj i 1 posto na kvartalnoj razini. Sličan je godišnji pad bilježila i maloprodaja, no promjena nije bilo na kvartalnoj razini. Portfelj velikih korporativnih klijenata smanjen je za 9 posto na godišnjoj te 2 posto na kvartalnoj razini, a samo je SME sektor bilježio rast, i to 4 posto godišnje te 2 posto kvartalno, uglavnom zbog dobrih rezultata grupe mađarske OTP banke (OTP Core), koja je bilježila rast od 12, odnosno 5 posto u ovom segmentu.

Najznačajniji godišnji rast kredita unutar grupe ostvarile su podružnice u Rumunjskoj i Srbiji (22, odnosno 7 posto); kod Rumunjske rast je posljedica nedavne akvizicije. Izvrsne su rezultate u rastu volumena korporativnih zajmova ostvarile DSK i OTP banka Rumunjska, i to 8, te 40 posto rasta – bez doprinosa akvizicije rumunjska je podružnica ostvarila rast od 8 posto. Kod potrošačkog kreditiranja rumunjska i slovačka banka imaju najbolje rezultate i bilježe rast od 19, odnosno 40 posto.

Omjer DPD90+ porastao je na 19,2 posto (+0,8 postotnih poena kvartalno). Tehnički razlozi stoje iza prividnog ubrzanja propadanja portfelja na kvartalnoj razini. U prvom kvartalu ove godine volumen hipoteka DPD90+ u grupi mađarske OTP banke pao je za oko 38 milijarda forinta (devizno usklađeno) kao rezultat nagodbi, no jednokratni povrat sredstava nije značajno promijenio financijski položaj tih klijenata te su mnogi od njih u trećem kvartalu ponovno iskusili probleme s podmirivanjem obveza, što je rezultiralo priljevom DPD90+ od 29 milijarda forinta. S druge strane, ohrabruje činjenica da su u Rusiji novi DPD90+ volumeni značajno pali, dok ih praktično nije ni bilo u DSK i OTP banci Ukrajina.

Devizno usklađeni depozitni volumeni porasli su za 3 posto kvartalno te 5 posto godišnje. Najveći rast na godišnjoj razini ostvarile su Bugarska (16 posto), Srbija (20 posto) i Rumunjska, 57 posto, opet podržana učinkom akvizicije (no i bez nje Rumunjska je bilježila rast od 18 posto). U Rusiji su se depoziti smanjili za 17 posto kao rezultat smanjenje aktivnosti kreditiranja, ali i mjera određivanja cijena depozita. U Ukrajini su depoziti nastavili rast (+2 posto godišnje).

Konsolidirani odnos neto kredita i depozita te maloprodajnih obveznica spustio se ispod 70 posto u trećem kvartalu.

Usklađena dobit nakon oporezivanja u OTP Core u prvih devet mjeseci iznosila je 95,5 milijardi forinti, što je godišnji pad od 6 posto. Dobit prije oporezivanja pala je za 5 posto na godišnjoj razini, za što su najzaslužniji slabiji operativni prihodi (-9 posto godišnje), dok su smanjeni troškovi rizika (-21 posto godišnje) samo djelomično ublažili taj pad.

U usporedbi s dobiti od 8,7 milijarde forinti u drugom kvartalu, rezultat za treći kvartal negativan je s gubitkom od 2 milijarde forinti. Dobri kvartalni rezultati u Bugarskoj te profitabilno poslovanje u svim malim podružnicama narušili su rastući gubici u Ukrajini te usporeni, no i dalje prisutni gubici u Rusiji. Stoga je u prvih devet mjeseci ukupni doprinos podružnica dobiti grupe pao na 4 milijarde forinti.

OTP grupa zadržava snažnu poziciju likvidnosti: krajem rujna bruto rezerve likvidnosti u OTP Core dosegle su ekvivalent od 7,4 milijarde eura, a konsolidirani omjer Common Equity Tier1 bio je na 13,5 posto, dok je samostalni Common Equity Tier1 omjer mađarske OTP banke bio 24,5 posto.